Cheb

Školní dlouhodobý projekt.

PUTOVÁNÍ SKŘÍTKA CHEBÁČKA

Popis projektu

Projekt zahájíme slavnostním vánočním koncertem v kostele sv. Mikuláše, v historické dominantě našeho města. Jedná se o dlouhodobý projekt v trvání celého druhého pololetí.

Prostřednictvím pohádek a příběhů o skřítkovi Chebáčkovi chceme dětem přiblížit bohatou historii našeho města. V jednotlivých třídách si skřítka vyrobíme a společně s ním budeme postupně poznávat starobylé jádro krásného Chebu. Při vycházkách do města vyhledáme a pojmenujeme dochované stavby – domy, kostely, kláštery, sochy i kašny, uličky. Děti se dozví o bohaté kupecké a řemeslné tradici města. Vysvětlíme si, proč jsou na chebském náměstí domy s vysokými střechami tak rozsáhlé, jaké zboží se v nich skladovalo a jak probíhal čilý obchodní ruch na tržišti. Půjdeme se podívat do muzea, kde pro nás bude připraven program o chebském náměstí. Prohlédneme si jeho maketu a také modely významných domů, které na náměstí stojí. Na čas se z nás stanou malí umělci, kteří mohou svými výtvory napodobovat díla shlédnutá pod odborným vedením v galerii výtvarného umění. Poslechneme a přečteme si některou z chebských pověstí, navštívíme tajemná zákoutí Chebského hradu a seznámíme se s jeho historií. Oslavíme masopust jako veselý svátek mezi Vánoci a Velikonocemi – na konci masopustu se převlékneme do masek a uspořádáme průvod. Projekt bude plný kreslení, malování, tvoření a vyrábění. Díla vzniklá během projektu vystavíme a pochlubíme se rodičům, jak naše město máme rádi a jak dobře ho známe. Zakončení celého projektu proběhne na nádvoří Chebského hradu rozloučením s předškoláky slavností „Pasování na školáka“.

Obsah projektu

1. SKŘÍTEK CHEBÁČEK A KOSTEL SV. MIKULÁŠE

2. ŽIVOT NA NÁMĚSTÍ

3. JAK SE SKŘÍTEK CHEBÁČEK DOSTAL DO MUZEA

4. CHEBSKÝ HRAD

5. CHEBSKÝ MASOPUST

6. VELIKONOČNÍ SLAVENÍ SKŘÍTKA CHEBÁČKA

7. MALÍ VELCÍ UMĚLCI

Pohádky a příběhy k tématům

SKŘÍTEK CHEBÁČEK

JAK BYL CHEBÁČEK NA VÝLETĚ V KOSTELE SV. MIKULÁŠE A SV. ALŽBĚTY

CHEBÁČEK NA TRZÍCH NA NÁMĚSTÍ

JAK SE SKŘÍTEK CHEBÁČEK DOSTAL DO MUZEA

POHÁDKA O SKŘÍTKOVI - CHEBSKÝ HRAD

CHEBÁČEK A VELIKONOCE

CHEBÁČEK A MASOPUST

TAJEMSTVÍ STARÉHO OBRÁZKU

Cíl projektu

- seznamování s historií našeho města

- seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, a vytváření pozitivního vztahu k němu

- posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)

- seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, ve kterém dítě žije

- rozvoj společenského a estetického vkusu

- rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů)

- rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

- zdokonalování dovedností v oblasti jemné motoriky

- rozvoj a užívání všech smyslů

Klíčové kompetence

- kompetence k učení

- kompetence k řešení problémů

- kompetence komunikativní

Podtéma ŠVP

Bydlíme ve městě - poznávám moje město“ - pověsti, historie

Chráníme svou Zemi a vše, co je kolem ní“ - vztah ke kulturním hodnotám

Očekávané výstupy

- mít povědomí o širším společenském a kulturním prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte

- vnímat umělecké a kulturní podněty a hodnotit svoje zážitky

- zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných dovedností a technik

- vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci, využívat zkušenosti k učení

Datum vložení: 23. 12. 2022 14:30
Datum poslední aktualizace: 23. 12. 2022 17:14

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

O svaté Anselmeně semeno do země.

Svátek má Marcela

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den svobody tisku

Zítra má svátek Alexandra